Izabela Włodarska
Blog
2021, Listopad 04

5 POMYSŁÓW NA BLATY KUCHENNE.

Istnieje wiele materiałów na rynku blatów kuchennych, które z powodzeniem możemy stosować w projektach wnętrz. Kamień naturalny, drewno, czy może stal nierdzewna. Nasza lista 5 pomysłów na blaty kuchenne podsumuje ich zalety i wady, dzięki czemu będzie można dokonać świadomego wyboru podczas przebudowy kuchni.

01

Blaty granitowe.

Jeżeli nie ma innych ograniczeń - jak naprzykład budżet - granit jest idealnym wyborem na materiał do blatów kuchennych. Definiuje elegancję w kuchni. Ponieważ jego wykorzystanie staje się coraz powszechniejsze w aranżacji wnętrz, jego cena staje się coraz bardziej korzystna. Piękno tego kamienia przyczynia się do uszlachetnienia kuchni.
Zalety: Jest odporny na temperaturę. Występuje w prawie 3 tysiącach wariantów kolorystycznych, z których każda płyta jest niepowtarzalnym wzorem, co często stanowi o charakterze projektowanego wnętrza. Jest solidny i wygląda efektownie. Niesłychanie trwały. Nowe impregnaty czynią go praktycznie bezobsługowym. Jest wyjątkowo twardym materiałem, odpornym na wszelkiego rodzaju zarysowania. Posiada wysoką wartość w oczach kupujących domy.
Wady: Stosunkowo drogi, jednak to w dużym stopniu zależy od jego rodzaju. Wymaga impregnacji, gdyż niektóre gatunki łatwiej przyjmują plamy, jeżeli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone. Może pękąć jeżeli jest zbytnio obciążony lub niepoprawnie zamontowany.

02

Blaty drewniane.

Blaty drewniane oferują piękny, ciepły wygląd i są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wykończeń. Drewno liściaste, takie jak klon i dąb, jest najczęściej używane jako materiał na blaty w projektach wnętrz.
Plusy: łatwe do czyszczenia; gładkie; można szlifować i ponownie uszczelnić w razie potrzeby. Zróżnicowanie i kolorystyka pozwala dobrać idealny materiał pod wymagania projektu wnętrz.
Wady: z czasem ulegają zniszczeniu przez wodę i plamy; Zadrapania muszą być olejowane lub naprawiane na bieżąco, gdyż przyśpieszają proces niszczenia blatów. Wymagają od właściciela sporo uwagi.

03

Spieki kwarcowe.

Obecnie spieki przeżywają swój renesans. Bogactwo wzorów oraz powstanie formatów nawet do 3 metrów pozwala o nich myśleć jak o praktycznym i pięknym materiale na blat kuchenny.
Zalety: Są odporne na temperaturę. Nie sprawiają problemów przy utrzymaniu. Występują w wielu kolorach, teksturach i stylach. Wyglądają efektownie, szczególnie w dużych formatach.
Wady: Mogą pękać. Szczególnie narażone na to są ich krawędzie. Mogą też pękać gdy upadnie na nie ciężki przedmiot. Największe formaty i najnowsze wzory są zazwyczaj dość drogie.

04

Konglomerat.

Konglomerat to materiał wyprodukowany wykonany z żywic polimerowych zmieszanych z minerałami i barwnikami. Jest trwały, nietoksyczny, higieniczny i antyalergiczny. Najczęściej wytwarzany w arkuszach (w grubościach podobnych do standardowych blatów). Jest stosunkowo odporny na plamy i łatwy do utrzymania w czystości. Jednolity wzór sprawdzi sie wszędzie tam gdzie oczekujemy spokojnego i stonowanego charakteru wnętrza. Nie ma forniru ani powłoki; Bez względu na to, jak jest wycięty, konglomerat ma tę samą kompozycję i kolor.
Zalety: Nieskomplikowane naprawy. Można go zarysować, ale dzięki jego trwałości, wszelkie ślady, wgniecenia i oparzenia mogą być szlifowane. Nie ma widocznych łączeń poszczególnych elementów. Elementy blatu można przykleić do siebie, a następnie szlifować tak, aby szwy zniknęły. W pełni konfigurowalny. Można go rzeźbić, szlifować i kształtować na ciepło, tworząc między innymi zintegrowane ociekacze i otwory zlewozmywaka.
Wady: Nie jest odporny na temperaturę. Może się rysować i ukruszyć. Nie wygląda naturalnie. Jeżeli zależy nam na blacie kuchennym w połysku to niestety konglomerat jest materiałem wystepującym tylko jako matowa i satynowa powierzchnia.

Każdy z wymienionych materiałów potrafi odmienić kuchnię i podkreślić jej charakter. Wszystko zależy od oczekiwań i stylu w jakim planujemy wykończenie tej przestrzeni.

Jeśli nadal potrzebujesz pomocy przy podjęciu decyzji o wyglądzie swojej kuchni nie wahaj się zadzwonić do projektanta wnętrz. W końcu przecież chodzi o aranżację wymarzonej kuchni.

Kilka przykładowych aranżacji możesz obejrzeć na naszej stronie w projektach wnętrz kuchni.

Architekt wnętrz Wrocław
Udostępnij artykuł: