Izabela Włodarska
Blog
2021, Listopad 04

ARANŻACJA KUCHNI Z WYSPĄ. CO ZROBIĆ, ŻEBY WYKORZYSTAĆ POTENCJAŁ SWOJEJ KUCHNI?

Nowoczesne wyspy kuchenne są wyjątkowo wszechstronnymi i użytecznymi dodatkami, które sprawiają, że życie staje się dużo łatwiejsze. Są również bardzo popularne i przeważnie znajdują się na szczycie listy pomysłów projekt wnętrz w większości domów. Jednak zaprojektowanie idealnej wyspy kuchennej wymaga zarówno starannego zaplanowania jak i właściwego wykonania. Choć wykonanie tego dobrze może uprzyjemnić pobyt w kuchni, źle skonstruowane wyspa kuchenna może stworzyć cały szereg nowych problemów. Chodzi o to, aby połączyć formę i funkcję w zrównoważony sposób i stworzyć projekt wnętrz, który odpowiada na konkretne potrzeby domu. Oto kilka podstawowych wskazówek, które pomogą stworzyć aranżację wnętrz nowoczesnej kuchni, która łączy w sobie zarówno styl, jak i funkcjonalność. Obojętnie czy staramy się zmienić istniejącą kuchnię, czy też projektujemy zupełnie nową te kilka podpowiedzi powinno Was właściwie ukierunkować.

01

Spójrz z większej perspektywy.

Większość ludzi chciałoby jak największą wyspę kuchenną niezależnie od wielkości samej kuchni i dostępnego pod ręką miejsca. Najważniejszym aspektem projektowania wnętrza własnej kuchni jest zrozumienie co będzie dla niej najlepsze. Rozejrzyj się i postaraj się określić czego dokładnie oczekujesz od swojej kuchni. Czy wyspa kuchenna ma powiększyć przestrzeń śniadaniową, czy też ma pełnić rolę blatu roboczego, który pomoże uporządkować nieco przestrzeń? Wyspa powinna nie tylko uzupełnić kuchnię, ale również ją wykończyć. Staranne zaplanowanie nie tylko pozwoli osiągnąć najlepszy możliwy rezultat, ale również usprawni wybory, przed którymi trzeba później stanąć.

02

Zadbaj o proporcje.

Kiedy już wiesz jakich zmian wymaga Twoja kuchnia, równie ważne jest umiejscowienie jej w zgodzie z istniejącymi ograniczeniami. Wielu ludzi wierzy, że duże kuchnie są zawsze najlepsze. W większości przypadków jest to prawda, jednak duże kuchnie zwykle tworzą kilka unikalnych wyzwań projektowych. Wyspa zawsze musi być proporcjonalna do rozmiaru kuchni. Jeśli jest zbyt duża będzie przytłaczać, a jeśli jest za mała będzie zarówno niezgrabna jak i najzwyczajniej spowoduje złe wykorzystanie cennego miejsca w projektowanym wnętrzu.

03

Idealne miejsce spotkań.

Kuchnia jest sercem domu i najlepiej można to zauważyć podczas gromadzenia się rodziny wokół wyspy kuchennej, szczególnie rano oraz podczas wieczornych posiłków. Należy zatem zadbać o przestrzeń do siedzenia jaka jest potrzebna przy wyspie. Wiele wysp jest tak zaprojektowanych, że posiadają blat na dwóch poziomach. Wyższy do podawania napojów i jedzenia, a niższy do ich przygotowywania. Takie rozwiązanie również pozwala wybrać szerszy zakres hokerów i krzeseł. Upewnij się jednak żeby wziąć pod uwagę przestrzeń na kolana dzięki czemu będzie się siedziało wygodnie przy wyspie.

04

Oświetlenie.

Światło jest oczywiście kluczowym elementem każdego wnętrza, niezależnie od tego, czy dysponuje kuchnią, czy też nie. Wiszące lampy są w większości przypadków najlepszym wyborem dla wysp kuchennych. Można również dodać kilka wpuszczonych świateł i zadbać, żeby można było niezależnie sterować między skupionymi światłami, a miękkim oświetleniem otoczenia.

Wyspa kuchenna niezależnie czy jest to klasyczne wnętrze, czy projekt kuchni nowoczesnej, natychmiast podnosi atrakcyjność pomieszczenia. Jednak należy pamiętać, że do wydobycia jej potencjału potrzebne jest zwrócenie uwagi na funkcję jaką ma pełnić.

Jeśli nadal potrzebujesz pomocy przy podjęciu decyzji o wyglądzie swojej kuchni nie wahaj się zadzwonić do architekta wnętrz. W końcu przecież chodzi o aranżację wymarzonej kuchni.

Kilka przykładowych aranżacji możesz obejrzeć na naszej stronie w projektach wnętrz kuchni.

Architekt wnętrz Wrocław
Udostępnij artykuł: